piątek, 15 kwietnia 2011

Historia pałacu

Historia pałacu rozpoczyna się w 1823 roku, kiedy ród Roschutzów sprzedał Sasin panu Ramsowi. Wybudował on kanały melioracyjne w celu osuszania terenów. Jego pracę dokończył zięć Wilhelm von Somnitz i pałac został wybudowany w 1862 roku. Projektowanie ogrodu wykonano w stylu angielskim w 1864 roku. Somnitz podzielił też część majątkowych gruntów na małe gospodarstwa i następnie je wydzierżawił. Po jego śmierci, wdowa po nim wraz z córką sprzedały te dzierżawy. W latach 1902-1907 majątek ten należał do kapitana von Zitzewitz, następnie do hrabiego von Sydow, a od 1909 roku do kapitana von Holtza. W 1924 roku pałac przeszedł w ręce rodziny Jungów. Od tego czasu do 1945 roku do budynku doprowadzono prąd, założono sieć wodno-kanalizacyjną oraz przebudowano i urządzono na nowo. W latach 1945-48 w budynku rezydowali żołnierze armii czerwonej. Był to okres dewastacji majątku.
Pałac w Sasinie
W 1948 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa, ziemia uległa parcelacji, a cały zespół przekazano w użytkowanie Wojskom Ochrony Pogranicza. W 1963 r. zespół ten przejęła Fabryka Opakowań Blaszanych "Opakomet" w Gdańsku-Oruni, następnie budynek przeznaczono na ośrodek kolonijny. Kolejny właściciel zamienił przeznaczenie pałacu na ośrodek wypoczynkowy. W 1990 roku kompleks został przekazany gminie Pruszcz Gdański, która w ramach rozliczeń przekazała go gminie Choczewo. Obecnie zespół dworsko-parkowy znajduje się w rękach prywatnych.


Kompleks znajduje się 1,5 km od Sasina, 3 km od morza i latarni Stilo w Osetniku. Zespół dworsko-parkowy tworzy osobną osadę, jednak spacer pośród drzew do Sasina trwa około 15 minut. Cały kompleks zajmuje 8 ha ziemi. Budynek dworu zbudowany jest na planie prostokąta z przybudówkami do krótszych jego boków, w których znajdują się klatki schodowe. Obecnie przekształcony został w hotel z restauracją i kawiarnią. W pobliżu można skorzystać z solarium, siłowni oraz wypożyczalni rowerów, kortu tenisowego, boiska sportowego i wiat grillowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz