poniedziałek, 23 maja 2011

Latarnia Stilo

W pobliżu Sasina, w odległości 5km znajduje się latarnia Stilo. Została ona zbudowana w latach 1904-1906. Początkowo do oświetlania służyła lampa łukowa, natomiast po modernizacji w 1926 roku zamontowano oświetlenie żarówką o mocy 2000 W i rezerwowe oświetlenie gazowe. Konstrukcja została zaprojektowana przez Waltera Körtego. Posadowiona jest na fundamencie z betonu i białego marmuru, ma 34m wysokości. Latarnia skonstruowana jest z elementów żeliwnych, połączonych nitami oraz śrubami i uszczelnionymi ołowiem. Widać to na zdjęciu poniżej. Z okazji stulecia latarni, przeprowadzono remont i pokryto ją nową warstwą farby w charakterystycznych barwach- pasy czarny, biały i czerwony.

Po wojnie, kiedy Polska przejęła obsługę latarni, do 1948 roku obsługą zajmowały się Wojska Ochrony Pogranicza i marynarze z Marynarki Wojennej RP. Następnie pierwszym cywilnym latarnikiem został Stefan Łozicki. Pracę w latarni rozpoczął w 1948 roku. Od tego czasu nieprzerwanie latarnikami w Stilo są osoby z rodziny Łozickich. W tej latarni pracuje jedna z dwóch kobiet latarników w Polsce.
W 1972 roku, w trakcie sztormu o sile 12 stopni Beauforta, na mieliźnie osiadł duński statek i zaczął tonąć. Załoga latarni uczestniczyła w akcji ratunkowej. Podobno do dzisiaj widać maszty tego statku.
W pobliżu latarni można zobaczyć również ruiny dawnego buczka mgłowego znajdującego się 150m od morza. Jest o budynek z lat pięćdziesiątych, częściowo rozebrany w połowie lat 80.
Dla zwiedzających latarnię udostępniono 1 czerwca 1992 roku.
W niedalekim sąsiedztwie latarni Stilo znajduje się miejscowość Jastrzębia Góra, a tuż obok niej Władysławowo, gdzie wybudowano kolejną piękną polską latarnię morską na Przylądku Rozewie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz