poniedziałek, 30 maja 2011

Wakacje z naturą

Niecałe 20 km od Sasina znajduje się Słowiński Park Narodowy. Jest on jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Polskie Wybrzeże Bałtyckie rozciąga się od Świnoujścia na zachodzie aż do klifów Jastrzębiej Góry i Półwyspu Helskiego na wschodzie. Słowiński Park Narodowy jest położony na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko - Łebskiej. Park ciągnie się na długości ponad 32 km linii brzegowej morza. Utworzony został w 1967 roku.
Warto wybrać się do parku, aby zobaczyć bagna oraz jego najbardziej charakterystyczny element, czyli przybrzeżny pas mierzei z wyjątkowymi na skalę światową ruchomymi wydmami. Słowiński Park Narodowy został wpisany na stworzoną przez UNESCO listę Światowych Rezerwatów Biosfery.
Więc skąd wzięły się ruchome wydmy? Piasek zostaje wyrzucony przez morze i osuszany przez słońce. Następnie wiatr przenosi go w głąb lądu. Najwięcej wydm znajduje się na Mierzei Łebskiej.

Każda wydma ma asymetryczny kształt stoków. Stoki można podzielić na dowietrzne, po których piasek jest przesuwany w górę, mają one między 3 i 12° nachylenia. Drugimi stokami są stoki odwietrzne. Piasek spada z nich pod wpływem grawitacji. Są one strome- ich nachylenie oscyluje pomiędzy 30 i 33°.
Na terenie parku znajduje się 140 km tras turystycznych. Można się po nich poruszać jedynie pieszo. Auta należy zostawić na parkingach, przed wejściem na teren parku. Jedynym wyjątkiem jest transport turystów, za pomocą łodzi o napędzie elektrycznym, do Kluk, gdzie turyści mogą odnaleźć liczne noclegi w kwaterach prywatnych.
Aby dotrzeć do parku należy dojechać do wsi Rąbki i dalej przejść ok. 1,5km na piechotę lasem lub plażą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz